Facebook Telegram Twitter Instagram YouTUBE


Головна  >  Публікації  >  Новини  >  28 Травня 2019, 13:05

МІП: Експерти обговорили перспективи створення закону проти дезінформації

28 травня 2019 року у прес-центрі ІА «Укрінформ» пройшов круглий стіл “Свобода слова в онлайні та перспективи боротьби з дезінформацією: досвід країн ЄС”, організований Міністерством інформаційної політики України спільно з ГО “Інтерньюз-Україна”.

Заступник Міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін представив звіт за результатами українсько-французьких консультацій щодо впровадження регулювання інтернет-ЗМІ. Заступник Міністра зазначив, що прийняття у Франції закону щодо протидії фейкам відповідає глобальним тенденціям : “Світовий тренд, що регулювання ЗМІ загалом, і онлайн медіа зокрема, потрібне. З цим погоджуються всі”. Проте, за словами Д. Золотухіна, процес такого законодавчого регулювання має бути заснований на запиті громадськості та думці експертного середовища.

У свою чергу керівник програм нових медіа ГО “Інтерньюз-Україна” Віталій Мороз окреслив контекст французького закону з точки зору дискусій щодо свободи інтернету. За його словами, в Україні дискусії щодо регуляції онлайн ЗМІ тривають досить довго: “15 січня 2018 року БПП висунув ідею розробки законопроекту стосовно дезінформації. 28 лютого 2018 року пройшли тематичні парламентські слухання, участь у яких взяли багато представників громадського суспільства”. В. Мороз зазначив, що вже тоді була сформована чітка громадська позиція, для якого типу дезінформації потрібно втручання держави, а де варто застосовувати співрегуляцію та саморегуляцію ЗМІ.

Зважаючи на досвід Франції, медіа-експерти, урядові спеціалісти та представники громадянського суспільства обговорили, чи можливий такий закон в українських реаліях, чи несе він ризики для функціонування онлайн-простору в Україні в розрізі свободи інтернету і чи потрібні подібні регуляції для інтернет-медіа в Україні. Учасники дійшли висновку, що положення французького закону не можна безпосередньо імплементувати в Україні, зважаючи на відмінності в реаліях: законодавстві, судовій системі, медійному ландшафті.

Зазначимо, все більше країн світу визнають необхідність регулювання ЗМІ, зокрема Інтернет-медіа. У листопаді минулого року Національні збори Франції прийняли закон про протидію маніпуляціям інформацією, який у ЗМІ називають законом проти фейків. Цього року українська урядова делегація на чолі з заступником Міністра інформаційної політики України Дмитром Золотухіним провела серію консультацій із французькими парламентарями та представниками інших державних інституцій, які є прихильниками або критиками закону.


Перейти до списку публікацій