Facebook Telegram Twitter Instagram YouTUBE


Головна  >  Публікації  >  Новини  >  18 Грудня 2019, 10:12

МКМС: Верховний Суд не ухвалював дозволу УПЦ МП не змінювати свою назву

16 грудня 2019 року низка українських ЗМІ поширила інформацію про те, що «Верховний Суд України ухвалою від 11.12.2019 по справі № 640/4748/19 за позовом Київської Митрополії Української Православної Церкви до Мінкультури про визнання протиправним та скасування наказу, зобов’язання вчинити дії, постановив залишити касаційну скаргу Мінкультури без задоволення, і дозволив УПЦ МП не змінювати свою назву».

Оприлюднена інформація не відповідає дійсності з огляду на наступне.

У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва знаходиться справа № 640/4748/19 за позовом Київської Митрополії Української Православної Церкви до Мінкультури про визнання протиправним та скасування наказу, зобов’язання вчинити дії.

Позовними вимогами по справі є:

– визнати протиправним і скасувати наказ Мінкультури № 37 від 25.01.2019 «Про затвердження релігієзнавчої експертизи щодо встановлення переліку релігійних організацій (об’єднань), які підпадають під дію норм частини сьомої і восьмої статті 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» (далі – Наказ № 37);

– визнати протиправним дії Мінкультури щодо розміщення 26.01.2019 на офіційному сайті Мінкультури та через офіційне видання «Урядовий кур’єр» Переліку релігійних організацій, які підпадають під дію норм частини сьомої та восьмої статті 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»;

– зобов’язати Мінкультури негайно відкликати публікацію, розміщену 26.01.2019 на офіційному сайті Мінкультури та через офіційне видання «Урядовий кур’єр».

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.04.2019 по справі № 640/4748/19 було задоволено клопотання Позивача про забезпечення адміністративного позову, якою заборонено суб’єктам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань (в тому числі Міністерству юстиції України, Міністерству культури України, їх структурних підрозділам) проводити будь-які реєстраційні дії щодо відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у тому числі, але не виключно, скасовувати реєстраційні дії та записи стосовно релігійних організацій.

Мінкультури скористалось своїм правом, та оскаржило ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.04.2019 по справі № 640/4748/19 в апеляційному та касаційному порядку.

Ухвалою Верховного Суду від 11.12.2019 касаційну скаргу Мінкультури залишено без задоволення, ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.04.2019 залишено без змін.

Слід зазначити, що станом на 17.12.2019 Окружний адміністративний суд м. Києва не переходив до вирішення справи по суті.

Таким чином, Верховний Суд не постановляв ухвали, «якою би дозволив Українській Православній Церкві Московського Патріархату не змінювати свою назву».

Міністерство культури молоді та спорту України закликає представників ЗМІ ретельніше ставитися до перевірки інформації та звертатися за відповідними коментарями до прес-служби МКМС, а також просить представників ЗМІ привести вказану новину і заголовок до неї у відповідність до дійсних матеріалів справи. 

Звертаємо увагу, що ніхто з представників ЗМІ не звертався до Міністерства з приводу отримання офіційної позиції стосовно вказаної інформації по зазначеній справі.

Нагадаємо, що частини сьома та восьма статті 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» передбачає, що релігійна організація, керівний центр якої розташований на території держави-агресора, має вказувати цю приналежність у своїй назві.

Ці пункти є діючим нормами права й обов’язковими для виконання тими релігійними організаціями, які вказані у відповідному переліку.

Також варто відзначити, що дія вказаної ухвали про забезпечення позову шляхом заборони суб`єктам державної реєстрації юридичних осіб, у тому числі Міністерству культури України, здійснювати будь-які реєстраційні дії, поширюється виключно на ті 267 релігійних організації УПЦ МП (центр, управління, монастирі, місії, братства, духовні навчальні заклади), які залучені до вказаної судової справи в якості третіх осіб.


Перейти до списку публікацій