Facebook Telegram Twitter Instagram YouTUBE


Головна  >  Публікації  >  Новини  >  24 Червня 2022, 12:06

Найбільшу в історії незалежної України незаконну колекцію старожитностей, вилучених у колишнього народного депутата, повернули державі

24 червня у Національному музеї історії України відбулась пресконференціящодо повернення найбільшої в історії незалежної України колекції старожитностей вилучених у колишнього народного депутата.

6066 предметів, які можуть мати культурну цінність, вилучили оперативники Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції спільно з колегами-правоохоронцями вході санкціонованих обшуків, які проходили з 15 по 18 червня 2022 року. 

Заходи проводилися у межах кримінального провадження, що розслідується за статтями 110-2 - фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України. А також за статтею 436-2 - виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників, Кримінального кодексу України.  

В ході слідства було встановлено, що колишній народний депутат, маючи тісні зв’язки з представниками верхівки окупаційної влади Криму, налагодив спільний агробізнес на території України. Частина отриманого прибутку від такої діяльності виводилася на рахунки товариств, бенефіціарними власниками яких є громадяни рф, та використовувалася на проведення представниками країни-агресора підривної діяльності проти України. Решта – на офшорні кіпрські компанії, зареєстровані на дружину колишнього народного депутата. Наприкінці лютого він виїхав за межі країни. Наразі його справами в Україні займається його близький родич через підконтрольних осіб.   

За попередніми оцінками, вилучені під час обшуків предмети мають ознаки археологічних предметів – це старовинна зброя та предмети озброєння, прикраси та деталі одягу, керамічний, металевий та скляний посуд. Усі вони належать до різних археологічних культур та охоплюють територію всієї України. Окрім цього, один з вилучених предметів є стародруком і належить до бібліотечного фонду України.

“Вилучені речі мають велике культурне, наукове та мистецьке значення для нашої держави. Вони не представлені в жодному музеї України.Такі історичні знахідки мають належати всьому українському народу. Українська культура – це частина світової спадщини. Величезна кількість, характер та вік артефактів свідчать про тисячолітню історію України та Європи. Кожна наша втрата – це втрата для світу. Символічно, що про такий гучний кейс було повідомлено сьогодні – в перший день після надання Україні кандидатства в ЄС. Такий рух в Європу, сподіваюсь, ми і будемо продовжувати. Жодному злочинцю більше не місце в нашій країні і ніхто не має права наживатись на тому, що належить Україні”, – зазначив Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики.  

Серед цінностей: прикраси, притаманні лише об’єктам археологічної спадщини з АРК Крим, античні накладки на поховальні саркофаги (1 ст. до н.е. – 2 ст. н.е.), предмети трипільської культури, велика кількість зброї періодів від доби бронзи до раннього залізного віку. Серед вилучених предметів є певна кількість артефактів, притаманних предметам пшеворської культури (ІІІ ст. до н.е. – V ст. н.е.). Вилучено кілька скандинавських мечей Х ст. Фахівці пов’язують їх з присутністю на теренах України вікінгів та процесами утворення Давньоруської держави. Серед вилучених предметів є бронзова нашийна гривна, характерна для археологічних культур західних балтів ХІ ст.  

Співробітники Національного музею історії України при проведенні обшуків неодноразово зазначали, що унікальні предмети зберігалися в жахливих умовах, значна кількість з них перебуває в критичному стані та потребує негайної стабілізації з подальшою реставрацією. 

Нагадаємо, Європейська конвенція «Про охорону археологічної спадщини» 1992 року, що була ратифікована Верховною Радою України у 2003 році, вимагає від держав-учасниць «запобігати будь-яким несанкціонованим розкопкам або вилученню об’єктів археологічної спадщини». 

Учасники заходу: Генеральний прокурор України Ірина Венедіктова,  Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, Директор Державного бюро розслідувань Олексій Сухачов, журналісти.

 


Перейти до списку публікацій