Facebook Telegram Twitter Instagram YouTUBE


Головна  >  Публікації  >  Брифінги та прес-конференції  >  16 Березня 2023, 08:03

Готовність закордонних партнерів надавати допомогу Україні з перших днів повномасштабного вторгнення була і є неоціненною, - Катерина Чуєва

Про міжнародну допомогу з порятунку пошкоджених музейних цінностей у воєнний час, а також про подальші плани співпраці говорили вчора, 15 березня, у Медіацентрі Україна-Укрінформ. 

Участь у прес-конференції взяла заступниця Міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва, а також представники Національного науково-дослідного реставраційного центру України (Київ, Україна), Музею писемності і друкарства (Грембоцин, Польща), фундації Folkowisko. 

На початку заходу заступниця Міністра закликала вшанувати хвилиною мовчання пам'ять завідувача науково-дослідного відділу Національного заповідника «Глухів» Юрія  Олександровича Коваленка, трагічна звістка про загибель якого на фронті надійшла нещодавно.  

«Юрій Коваленко зробив дуже багато для збереження культурної спадщини, для археологічних досліджень - для Глухова і не тільки. Завдяки таким людям тримається усе в  нашій сфері. Дуже важко говорити про цю велику втрату - про те, якою ціною сьогодні ми зберігаємо нашу спадщину», - сказала Катерина Чуєва. 

Війна, розв’язана росією проти України, окрім страшних людських втрат, принесла значні руйнування та пошкодження культурної спадщини. Від ракетних та артилерійських ударів, постраждали тисячі будівель, серед яких музеї, галереї, бібліотеки й архіви, сотні об’єктів нерухомої культурної спадщини та унікальні предмети музейного фонду України. 

«Культурна спадщина України від початку вторгнення - під великим ризиком. Через російські ракетні обстріли на території нашої держави, на жаль, нині немає безпечних місць. Це впливає на всі процеси. Тому готовність закордонних партнерів надавати допомогу Україні з перших днів повномасштабного вторгнення була і є неоціненною. Один із кейсів такої допомоги, про який говоритимуть далі наші колеги з України та Польщі, став можливим завдяки підтримці від фундації ALIPH», - зазначила заступниця Міністра. 

Слід зазначити, що станом на сьогодні допомогу від ALIPH отримали вже понад 160 українських музеїв та інших установ. Загальна сума складає майже 4 мільйони доларів США. Підсумки та перспективи подальшої співпраці обговорювалися 6-7 березня в Абу-Дабі, де  відбувся міжнародний форум зі збереження культурної спадщини у зонах збройних конфліктів та надзвичайних ситуаціях. Співорганізаторами події стали фундація ALIPH та Департамент культури і туризму Абу-Дабі. Від 2022 року допомога культурній спадщині України є одним з пріоритетів фундації. Від України участь у роботі форуму взяли заступниця Міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва, генеральна директорка Національного науково-дослідного реставраційного центру України Світлана Стрельникова та генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, співзасновник Штабу порятунку спадщини Ігор Пошивайло. Метою української делегації було не лише ознайомити учасників форуму з викликами в царині охорони культурної спадщини України під час війни, але й поділитися досвідом та заручитися підтримкою партнерів та обговорити подальші кроки на підтримку України. 

Одним із найскладніших викликів у час війни є збереження музейних предметів. Таку місію взяв на себе Національний науково-дослідний реставраційний центр України, який підтримали фундація ALIPH (Женева, Швейцарія), Музей писемності і друкарства (Грембоцин, Польща), Temple of Art Foundation (Грембоцин, Польща). Завдяки міжнародним партнерам та грантовій підтримці, було придбано вкрай необхідне реставраційне обладнання, технічні засоби, інструменти та реставраційні матеріали, що стало значною допомогою для заходів зі збереження та реставрації пошкоджених музейних раритетів.

Вирішення організаційних питань щодо транспортування придбаного в Польщі спеціального обладнання для реставрації та дослідження унікальних предметів взяла на себе Фундація Folkowisko (Цішанів, Польща) за підтримки Фонду Костюшка (Варшава, Польща). Зазначене обладнання було доставлене 14 березня цього року до Києва та згодом буде встановлене в Національному науково-дослідному реставраційному центрі України в столиці та його регіональних філіях.  

«Механізми надання міжнародної допомоги є дуже різними. Вони потребують часу і постійної комунікації, адвокації та організаційних зусиль як з боку державних органів, так і з боку професійних спільнот та організацій громадянського суспільства. Надають та оперують допомогою так само різні актори - державні органи або установи, професійні об‘єднання, благодійні фонди, волонтери. Ми вдячні всім, хто нині допомагає рятувати українську культурну спадщину», - підкреслила Катерина Чуєва. 


Перейти до списку публікацій